Skuru handboll är mycket stolta över att klubbens unga domarpar Wilma Bank Bergsmark och Ebba Jonsell Zetterquist har nominerats till EHF Young Referee Programme – Europeiska handbollförbundets internationella utvecklingsprogram för domare i början av sin elitresa.
EHF Young Referee Programme (YRP) är ett långsiktigt utvecklingsinitiativ där utvalda domarpar från hela Europa får chansen att växa genom att döma internationella ungdomsturneringar och matcher inom EHF:s tävlingsverksamhet. Inom ramen för programmet får deltagarna återkommande feedback från EHF-instruktörer och tillgång till utbildningsmiljöer som stärker deras matchledning, kommunikation och beslutsförmåga.
Programmet sträcker sig vanligtvis över flera år och fungerar som en språngbräda för domare som vill ta nästa steg mot större internationella uppdrag inom Europeiska Handbollförbundet. Deltagarna följs upp löpande och kan efter nya bedömningar erbjudas fortsatt utbildning och möjligheter att döma mer krävande matcher.
– Det känns jättekul och vi blev så glada och överraskade när vi fick beskedet. Vi känner oss väldigt förväntansfulla och taggade. YRP var ett av våra mål inför den här säsongen, så känns kul att vi får den möjligheten, berättar Wilma Bank Bergsmark.
– Vi vet inte helt än vad som blir vårt första uppdrag i YRP men än så länge ligger fokus på de serier vi dömer till vardags och att etablera oss där samt att ta oss till Uppsala och steg 5 i år igen, säger Ebba Jonsell Zetterquist.
Stort grattis önskar Skuru IK Handboll!
Foto toppbild: Minna Suomela
Bildtext: Wilma Bank Bergsmark (tv) och Ebba Jonsell Zetterquist

