Skurus P16 fick en tuff men lärorik start på årets USM. Efter två jämna matcher mot Spånga och Kungsängen och en avslutande förlust mot IFK Skövde väntar nu steg 2.
Det var med både spänning och förväntan som Skurus P16 åkte till Smedshagshallen för säsongens första USM-steg. Efter uppladdning och taktikgenomgång i Nacka Bollhall var laget redo för en helg med tuffa matcher.
Först ut var Spånga HK. Skuru ledde med 10–9 i halvtid och hade 16–13 en bit in i andra, men Spånga arbetade sig tillbaka. Vid 21–21 var matchen helt öppen innan hemmalaget gjorde de två sista målen och vann med 23–21.
Mot Kungsängen fick Skuru en betydligt tyngre start och låg som mest under med åtta mål. Men laget vägrade ge sig. Under andra halvlek hämtade Skuru successivt in försprånget och med 21 sekunder kvar var ställningen 21–20 i Skurus favör. Kungsängen hann dock kvittera i matchens absoluta slutsekunder och matchen slutade 21–21.
Helgen avslutades mot ett starkt IFK Skövde. Skuru stod emot bra under första halvlek och låg under med 12–16 i paus, men i andra halvlek drog Skövde ifrån och vann till slut med 33–21.
Trots att resultaten inte räckte till en direktplats i steg 3 fanns mycket positivt att ta med sig.
– Vi coacher är väldigt nöjda med killarna och det de har presterat. Trots att nästan hela laget är ett år yngre än våra motståndare är vi väl med spelmässigt, både fysiskt och taktiskt. Med lite mer marginaler hade vi mycket väl kunnat vara klara för steg 3. Det bådar gott inför framtiden, kommenterar huvudansvarig tränare Patrik, Putte, Nilisse Claesson.
Nu väntar ett spännande steg 2 och en ny möjlighet att spela sig vidare. Ett stort tack också till Skuruklacken som gav laget ett starkt stöd under hela helgen.
Matchens profil i Skuru:
Mot Spånga: Alexander Bang Edling
Mot Kungsängen: Elis Aho
Mot Skövde: Ossian Rosenström
Toppbild: Gisela Jonsson

