F16 lämnar Ludvika som gruppsegrare efter en helg där laget fick visa både tålamod, kämpaglöd och förmågan att växla upp när det behövdes som mest. Tre matcher väntade – och efter en stark avslutning står det nu klart att laget är vidare till steg 3.
Trög start mot Ludvika
USM-helgen inleddes mot hemmalaget Ludvika. Starten blev trög och det dröjde en bit in i matchen innan Skuru fick ordentlig träff i sitt spel. När laget väl hittade rätt tog man över matchbilden och kunde till slut vinna med 31–15.
Matchens lirare – Matilda Davoust.
Vände mot tufft motstånd
På söndagen väntade Borlänge, som på förhand var helgens tuffaste motstånd. Skuru fick en tuff start och gick till halvtidsvila i underläge med fyra mål.
Men efter paus kom ett nytänt Skuru ut på planen. Med högre energi och en tydlig vilja att vända matchen tog laget successivt tillbaka initiativet. Skuru stod för en stark andra halvlek och kunde till slut vända matchen till 22–17.
Matchens lirare – Maja Zartmann
Avslutade mot Habo
I helgens sista match väntade Habo HK. Efter två matcher och en intensiv helg sattes både ork och fokus på prov när lagen gick in i en match som blev lång och krävande.
Skuru höll ihop spelet och fortsatte arbeta hela vägen. Matchen slutade 27–8.
Matchens lirare – Elle Sjögren.
Vidare till steg 3
Resultaten innebär att F16 vinner sin USM-grupp och avancerar till steg 3.
Helgen gav laget värdefulla erfarenheter att ta med sig vidare. Från den tröga starten mot Ludvika, via vändningen mot Borlänge, till den avslutande matchen mot Habo HK visade F16 att man kan hantera olika typer av utmaningar under en intensiv USM-helg.
Foto toppbild: Tobias Sjögren









