P14 i USM steg 4a

I helgen börjar ett nytt USM-äventyr för Skurus P16. Tre matcher väntar i Smedshagshallen i Spånga – och det unga Skurulaget går in i turneringen med både självförtroende och höga ambitioner.

Skurus P16, med spelare födda 2010 och 2011, beger sig i helgen till andra sidan stan för USM:s första steg. I Smedshagshallen väntar matcher mot Spånga, Kungsängen och Skövde Blå.

Laget består till största delen av spelare födda 2011, som förra säsongen tog sig långt i USM för P14. Nu väntar en ny utmaning när laget kliver upp i P16 och får mäta sig med äldre motstånd.

– Vi ser fram emot att mäta oss med de andra lagen och bjuda på riktigt bra och fartfylld handboll i förhoppningsvis jämna matcher. Vi har visserligen en ung trupp, men vi är ett sammansvetsat gäng med stark laganda och krigarinställning, säger tränaren Freja Ståhle.

Ambitionerna inför helgen är tydliga.

– Vi vill vinna matcher och visa att vi är ett lag att räkna med. Så länge vi vågar tro på oss själva, spelar smart och levererar den handboll vi vet att vi kan spela har vi alla möjligheter att gå långt även i år, fortsätter hon.

Nytt lag – ny säsong

Inför den här säsongen har P2011 tagit steget upp och bildat P16 tillsammans med spelarna födda 2010 som redan tillhörde åldersklassen förra säsongen.

Försäsongen har därför till stor del handlat om att svetsa samman den nya gruppen, både på och utanför planen. Samtidigt har laget arbetat med att utveckla sitt spel och hitta en gemensam spelfilosofi.

Tajming och försvar i fokus

Under de senaste veckorna har fokus alltmer riktats mot spelet inför USM-premiären.

– I förberedelserna inför USM har vi lagt stort fokus på att få till tajmingen i vårt anfallsspel. Vi har tränat mycket på våra starter och kombinationer, samtidigt som vi har slipat på försvarsspelet, säger Freja Ståhle.

Nu är förberedelserna gjorda. I helgen väntar säsongens första USM-matcher – och chansen för det unga Skurulaget att skriva nästa kapitel i sitt USM-äventyr.

Foto: Maria Bang (arkivfoto)

Sidfot