Flickor födda 2009 under Partille Cup 2024

För flickor födda 2009 var Partille Cup en avslutningsresa och de sista matcherna i den här konstellationen. Laget som startades för 9 år sedan, med Emilie Lundin som ledare i bollskolan, och sedan ytterligare åtta år med föräldrarna Johnny Lindberg, Fredrik Åker, Anna Westlind och Louise Järlid som tränare.

Nu kliver hela 30 (!) välskolade spelare upp till FA med nya tränare och ledare. 21 av spelarna har varit med ända sedan bollskolan.

Mer gapskratt än skönspel…

I Partille Cup ställde Skuru upp med två lag födda 2009 som fick möta ett omväxlande väder som bara Göteborg kan erbjuda. Det blev stundtals ganska parodisk handboll med blöta klisterbollar fulla av gummipluttar (se bild) från konstgräset. Det blev ibland mer gapskratt efter konstiga skott och av spelare som halkar, än av skönspel…

Boll med gummipluttar, Partille Cup 2024.
Så här kunde matchbollen se ut i regnet, fullt med gummipluttar från konstgråset...

Skuru 1 hade trots vädret bra fart i alla matcher och tog sig till A-slutspel där de dock snöpligt åkte ut med uddamålet i 1/16-finalen mot Holstebro Håndbold 90 från Danmark.

Skuru 2 vann sin första match men kom därefter aldrig riktigt upp i nivå vilket gjorde att de gick till B-slutspel. Laget spelade förvisso upp sig i B-slutspelet, men det tog slut i semifinalen mot Årvoll.

Flickor födda 2009 under Partille Cup, tillsammans med Haslum.
Skuru lag 2 i en gemensam lagbild med Haslum Håndboll från Norge.

Ska vara stolta

Men detta referat handlar inte bara om handboll utan även om laget som nu avslutar sin era som flicklag och kliver in i FA och Skurus mer elitinriktade verksamhet. De tränare som så förtjänstfullt arbetat med laget, Johnny, Fredrik, Anna och Lollo, klev symboliskt av tåget vid Stockholms central och satte på sätt punkt för resan tillsammans med detta fina gäng.

Alla ledare har lagt ner många timmar på laget och det har givit resultat! 30 välutbildade handbollsspelare lämnas nu med varm hand över till Anders Skogäng, Ellen Voutilainen och Jonathan Gunnarsson som kommer att ansvara för FA från och med den kommande säsongen.

Alla i och runt omkring laget ska vara stolta för vad som har åstadkommits under alla år fram tills nu. Laget har kommit långt i majoriteten av de cuper laget ställt upp i och resan fulländades i våras genom avancemanget till finalspelet i USM F14 i Uppsala.

Men inte minst har en mängd lovande handbollsspelare fostrats som nu är mogna att ta nästa steg i sina handbollskarriärer!

Text: Johnny Lindberg och Fredrik Åker
Foton: Johnny Lindberg och Erik Östring