Högersexan Clara Petersson Bergsten har skrivit på för Skuru till nästa säsong. Clara, med meriter från ungdomslandslaget, kommer närmast från Skånela. ”Clara har visat under säsongen i Allsvenskan att hon är redo för nya utmaningar och vi är glada över att hon väljer att ta sitt nästa steg i utvecklingen hos oss.” säger tränare Magnus Oscarsson Söder.
Clara, Hur känns det att ha skrivit på för Skuru IK Handboll?
–Jag tycker att det känns väldigt kul och spännande! Jag hoppas och tror att jag kommer till en bra miljö där jag får möjlighet att utvecklas.
Vad vet du om laget och spelarna sedan tidigare?
–Jag vet ju att Skuru är ett lag som länge varit i toppen och även fått fram en hel del bra spelare. Därför känns det extra bra att få komma in i den miljön och få vara en del av det. Tycker även att Skuru spelar ett snabbt och roligt spel där man försöker kontra mycket vilket jag tycker är kul!
Säsongen som pågår spelar du med Skånela i Damallsvenskan. Det är din andra säsong som ordinarie i A-laget. Hur har det gått?
–Jag spelar nu mitt andra år med A-laget och jag tycker det har gått bra! Har utvecklats mycket av att spela mot seniorer och jag tycker att jag tar kliv framåt hela tiden.
Ditt namn dyker upp i ungdomslandslagssammanhang också. Vilka erfarenheter har du därifrån?
–Jag har hittills hunnit göra 3 U-landslagskamper då resten tyvärr blivit inställt på grund av corona. Har även varit på en del läger och fått mycket erfarenhet av det. Dels att få spela med nya människor som man inte är van med och att få ha många duktiga tränare runt omkring sig.
Vilka är dina styrkor som handbollsspelare?
–Jag skulle väl säga att mina främsta egenskaper är att jag är snabb och spänstig. Tycker därmed att det är mycket kul att kontra! Jag tycker även att det är kul att experimentera med nya skott, försvarstekniker och finter.
Hur ser dina mål ut – var är du i handbollskarriären om fem år?
–Mitt långsiktiga mål är väl att ta mig vidare i karriären och spela utomlands och kanske lite i landslaget också. Om fem år så hoppas jag att jag är en etablerad kantspelare antingen i Skuru eller i något annat lag där jag får ta mycket ansvar.
Hur tror du att det går för Skuru denna säsong?
–Jag tycker att Skuru har varit väldigt duktiga i år! De har vunnit det mesta och även en hel del av toppstriderna vilket jag tycker tyder på att de har stor chans att ta hem guldet i slutet av säsongen.
Vad gör du vid sidan av handbollen?
–Just nu så går jag sista året på gymnasiet borta i Märsta där jag går NIU. När jag inte tränar eller pluggar så gillar jag att hänga med kompisar och hitta på roliga saker.
Tränare Magnus Oscarsson Söder ser fram emot att jobba vidare tillsammans med talangen som har rötterna i Sollentuna HK.
–Clara har visat under säsongen i allsvenskan att hon är redo för nya utmaningar och vi är glada över att hon väljer att ta sitt nästa steg i utvecklingen hos oss. Clara besitter många fina kvalitéer som vi tror kommer passa bra in i vår kultur och det ger oss möjligheten att skapa en effektiv kantspelare som passar in i vårat sätt att spela handboll, säger Magnus Oscarsson Söder.
Text: Jonas Johansson

