Skurus finländska niometersspelare Emilia Siggberg har drabbats av ytterligare en motgång på vägen tillbaka efter sin korsbandsskada. När hon efter sommaruppehållet återupptog inomhusträningen visade det sig att även en menisk i det tidigare skadade knäet var skadad. Siggberg har nu genomgått en ny operation i Finland och väntar ytterligare några månaders rehabilitering.
Siggberg skrev på för Skuru inför förra säsongen, men någon debut i Skurutröjan har det ännu inte blivit. På ett finskt landslagsläger inför säsongen 2025/26 skadade hon korsbandet och fick därefter ägna hela den gångna säsongen åt rehabilitering.
När det var dags att återvända till handbollsträningen efter sommaren kom nästa bakslag.
– Det är såklart alltid tufft med skador och extra jobbigt att få en ny knäskada efter ett år av rehab. Men nu är det bara att blicka framåt, och så får jag hoppas att rehaben flyter på bra så att jag snart får dra på mig Skurutröjan och göra debut, säger Emilia Siggberg.
”En otroligt tuff start”
Även för Skurus tränare Magnus Oscarsson Söder är den nya skadan ett tungt besked. Siggberg har lagt ner ett stort arbete under sin första långa rehabiliteringsperiod, men tvingas nu alltså börja om med ännu en rehab.
– Emilia har verkligen fått en tuff start på sin tid hos oss. Efter att ha genomfört sin rehab exemplariskt så drabbas hon på nytt av en skada som håller henne borta från handbollen, säger Magnus Oscarsson Söder.
Trots det nya bakslaget finns stödet från klubben och laget kvar, och fokus ligger nu på att ge Siggberg bästa möjliga förutsättningar att komma tillbaka.
– Vi ska hjälpa henne med det vi kan och även om det känns tungt just nu så ser vi fram emot återkomsten på banan. Förhoppningsvis är det fortfarande en bra del av säsongen kvar då så hon äntligen får göra det hon kom hit för, spela handboll, säger Oscarsson Söder.
Vill bidra – både på och utanför planen
Den nya operationen innebär ytterligare några månaders rehab innan Siggberg kan vara aktuell för spel. Trots den tunga starten på sin Skurutid är hon fast besluten att fortsätta blicka framåt och ser fram emot att bli en del av laget.
Till en början får hon stötta lagkamraterna från sidan, men förhoppningen är att den niometersspelaren senare under säsongen ska kunna göra sin efterlängtade debut.
– Jag ser verkligen fram emot säsongen och att få vara en del av laget. Även om jag inte kan vara med på planen från start hoppas jag kunna stötta laget från sidan så länge och snart kunna bidra även på plan.
För Magnus Oscarsson Söder råder det ingen tvekan om att Siggberg kommer att göra allt för att ta sig tillbaka.
– Vi önskar henne all styrka och framgång med sin rehab som vi vet att hon kommer sköta med bravur.
En fullt återställd Emilia Siggberg kommer att bli ett välkommet tillskott i Skurus trupp. Nu väntar ännu en period av tålamod och målmedveten rehabilitering innan siktet kan ställas in på comeback.
Foto toppbild: Privat/AI

