Alexandra Bjärrenholt

Skurus Alexandra Bjärrenholt har utsetts till Månadens spelare i Handbollsligan efter en imponerande oktober. Men trots 36 mål, 30 assist och flera starka insatser tycker hon själv att det finns betydligt mer att hämta. På lördag väntar OV Helsingborg hemma i Nacka bollhall – och Alexandra varnar för att underskatta nykomlingen.

Efter sin comeback från skada och föräldraledighet har Alexandra Bjärrenholt snabbt återtagit en nyckelroll i Skurus anfallsspel. Under oktober noterades hon för 36 mål, 30 assist och 23,76 MEP-poäng. Nu belönas hon med utmärkelsen Månadens spelare, som utses av Svensk Elithandboll.

– Ja, lite överraskad är jag. Det är många spelare som gjort en stark månad, så det är jätteroligt att få utmärkelsen i den konkurrensen, säger Alexandra.

”Jag är kanske på 70 procent”

Trots den fina säsongsinledningen är Alexandra långt ifrån nöjd med allt i sitt eget spel. Hon ser fortfarande stor utvecklingspotential, både individuellt och för laget.

– Formmässigt får jag väl säga kanske 70 procent. Vissa saker fungerar bra, men en del behöver jag jobba lite extra på. Jag behöver också hitta jämnheten i spelet, men det kommer mer och mer ju bättre vi spelar ihop oss och hittar varandra.

Att kombinera elitidrott med familjeliv och arbete innebär samtidigt en ny vardag för Skurus niometersstjärna, som blivit mamma sedan förra säsongen.

– Jag har kunnat dra ner en hel del på jobbet hemma för att frigöra den extra tid som behövs med en ny familjemedlem, även om han får följa med på en hel del jobb. Utöver det handlar det om mycket planering och hjälp från både familjen och laget för att få allt att gå ihop.

Alexandra Bjärrenholt
"OV Helsingborg får inte underskattas" säger Alexandra Bjärrenholt inför lördagens ligamatch. Foto: Anders Johnson

Varnar för OV Helsingborg

Efter den tunga bortaförlusten mot Sävehof i onsdags får Skuru snabbt möjlighet till revansch. Redan på lördag väntar nykomlingen OV Helsingborg i Nacka bollhall.

OV har haft svårt att få med sig poäng under säsongsinledningen, men har varit nära i flera matcher. Alexandra är tydlig med att tabelläget inte berättar hela sanningen om motståndet.

– Det är skönt att få en match så tätt inpå den senaste tunga förlusten mot Sävehof. Vi har alla möjligheter att studsa tillbaka direkt, men OV är ett bra lag och har trots ganska få poäng varit nära i flera matcher. Det gäller att vi presterar på topp för att få med oss de två poängen.

Och efter onsdagens besvikelse råder det knappast någon brist på motivation i Skurulägret.

– Jag tror att många i laget är extra taggade på att ta revansch på sig själva, så vi kommer att gå in med otroligt mycket attityd och kämpaglöd.

På lördag klockan 14.00 är det avkast i Nacka bollhall. Kom och stötta Skuru i jakten på två nya poäng – och passa på att se Handbollsligans Månadens spelare i aktion tillsammans med ett gäng taggade lagkompisar!

Foto toppbild: Figge Boström

Matchstart lördag 7 november kl 14:00 i Nacka bollhall
Matchbiljetter: https://zippertic.app.link/skuru-ik-ov-helsingborg-hk-1075-Skuru

Månadens spelare oktober 2026 Alexandra Bjärrenholt
Sidfot SEH och Expressen