Nu börjar äventyret. Efter en fullspäckad försäsong är det dags för F16 att kliva in i USM. Första steget på resan går till Ludvika, där laget under helgen får möta Ludvika, Borlänge och Habo.
Byggt grunden under försäsongen
Inför USM har laget arbetat med att bygga det spel man vill stå för. Ett aggressivt försvar, ett fartfyllt spel och ett tryggt uppställt spel har varit några av nycklarna under försäsongen.
För tränare Erik Larholm är det framför allt försvarsspelet som gett laget en trygghet.
– Efter en fin försäsong så har vi en bra känsla i gruppen. Som tränare är jag mest trygg med försvaret som jag tycker är det som har varit bäst när vi spelat cuper under försäsongen.
För vicekapten Elly Fogelström är det tydligt vad som blir viktigt när matcherna drar igång.
– Jag tycker att vi har fått ihop en stark grupp med bra lagkänsla. I USM tror jag att det blir viktigt att jobba hårt i försvar och utnyttja våra kontringslägen. Då tror jag att vi kan sätta press på motståndarna med ett högt tempo.
Ett lag som gör det tillsammans
Nu väntar en helg där sammanhållningen blir minst lika viktig som spelet på planen.
Som lagkapten har Elsa Englund en central roll i gruppen. Inför helgen är det en förväntansfull lagkapten som ser fram emot att kliva in i USM.
– Det känns så roligt och spännande, och jag ser fram emot att visa vad vi går för och ha en rolig helg tillsammans.
För Elsa blir det viktigt att laget håller fast vid det man arbetat med under försäsongen och fortsätter göra jobbet tillsammans.
– Det viktigaste är att vi spelar vårt spel som vi jobbat fram under de senaste veckorna och alltid peppar och spelar för varandra. Jag vill se ett lag som visar driv och kämpaglöd, som inte ger upp och som har roligt tillsammans.
Erik Larholm är tydlig med vilken inställning han vill se när matcherna börjar.
– Jag vill se att vi ger allt för varandra, att vi lägger egot åt sidan och lyfter varandra oavsett hur det går. Fighting helt enkelt!
Tre matcher väntar
Under helgen väntar Ludvika, Borlänge och Habo. Ludvika står för motståndet först och har dessutom fördelen av hemmaplan. Därefter väntar Borlänge innan helgen avslutas mot Habo.
– Hemmalag är alltid tufft att spela mot, Borlänge vet vi är skolade och bra. Habo får vi koll på under helgen då vi spelar mot dem på söndagen.
Redo för nästa steg
För Maja Corneliusson blir USM också något alldeles extra. Målvakten flyttade till Stockholm inför säsongen för att gå NIU och spela handboll i Skuru, och nu väntar hennes första USM med laget.
– Det känns stort för mig att få äran att spela USM trots att jag är ny i laget. Jag är supertaggad och ser fram emot att få spela med alla tjejerna och skapa många minnen. Jag tycker också att vi har ett bra samarbete mellan målvakt och utespelare, och vi jobbar hela tiden på att utveckla det ännu mer.
Inför helgen tror Maja att laget framför allt behöver hålla ihop och fortsätta lyfta varandra.
– För att vi ska få en superbra helg tror jag det är viktigt att vi håller våra huvuden högt, ger alltid hundra och peppar varandra.
Nu väntar det första steget på årets USM-resa. En helg där F16 får chansen att tävla tillsammans, stötta varandra och fortsätta bygga vidare på det man arbetat med under försäsongen.
– Vi ser fram emot en fin helg där vi har chans att bli ännu bättre tillsammans, säger Erik Larholm.
Toppbild: Tobias Sjögren

