Det blev mer spännande än väntat när Skuru tog sig vidare från gruppspelet i ATG Svenska Cupen. Division 1-laget Hammarby stretade emot riktigt bra och pressade Skuru en bra bit i den andra halvleken.
– Vi måste sätta fler bollar när vi får lägen, säger Clara Petersson Bergsten.
Skuru IK – Hammarby IF HF 24–21 (10–13)
Det var lokalderby i Eriksdalshallen och ”bortalaget” Hammarby fick inleda med sex shootouts. Ellen Dahlström räddade två av dem. Matchen inleddes således med en ledning 4–0 till Hammarby. Ett par hundra personer på läktarna i Eriksdalshallen trodde nog att Skuru skulle ta igen försprånget ganska snabbt. Men Bajens tjejer ville annat.
Till halvtidsvilan hade Skuru bara knappat in ett mål och det såg lite stressigt och ofokuserat ut i hemmalaget. Men efter knappa 10 minuter av den andra halvleken hade Skuru tagit in försprånget och strax därefter förbi och lyckades därefter hålla undan till slutsignalen.
”Jag är inte orolig”
Skuru har en bit kvar till den nivå som förväntas. Att släppa in 17 mål under 60 minuter är dock godkänt.
– Ja, jag tycker att vi gör det relativt bra bakåt men behöver bli mer disciplinerade framåt, menar Clara Petersson Bergsten. Men jag är inte orolig, vi kommer att bli bättre med tiden.
Hammarby ska ha all heder för sin insats. Skurubekantingen Moa Björck täppte till bakåt och försvarsspelet hade Skuru stundtals stora problem med. Men nu är cupäventyret över för John Lindvalls lag.
– Men jag är väldigt stolt över det vi presterar idag. Vi håller oss till de ramar vi satt upp gällande attityd och inställning, säger John.
– Spelarna visar upp en fin glöd och även om det finns några smådetaljer att slipa vidare på så gör vi vår bästa prestation så här långt den här säsongen. Mest nöjd är jag med försvars- och målvaktsspel som håller en hög nivå matchen igenom. Nu har vi visat att vi kan spela på en hög nivå och den känslan kan vi ta med oss in i seriespelet, fortsätter John.
Tuff lottning väntar
Lottningen till 8-delsfinalen sker under måndagen och Skuru får möta en etta från en annan grupp vilket kan betyda ett tufft motstånd.
– Spelar vi mer disciplinerat framåt och sätter våra lägen har vi en bra chans, oavsett motstånd, menar dock Clara Peterson Bergsten.
Skurus målgörare: Clara Petersson Bergsten 5, Michelle Holgersson 4, Emma Aarnio 4 (3), Isabel van Kerkvoorde 3, Elin Cindrić 2, Ida Eriksson 2, Hanna Lundvall 1, Anna Lehtinen 1, Ida Boström 1, Amalia Ylikangas 1.
Foto toppbild: Figge Boström
Fyra punkter från matchen
- Matchens lirare. Ida Eriksson (Skuru) och Moa Björck (Hammarby) utsågs till matchens lirare. Förra säsongen spelade de båda i respektive motståndarlag…
- Backhandskottet. Nämnda Ida såg till att Skuru tog ledningen i matchen för första gången först efter 47 minuters spel. Med ett backhandskott i trängt läge…
- Bjudningen. Skuru hade avgjort matchen, men tre utvisningar inom loppet av en dryg minut gav Hammarby en sista chans. Med tre spelare på botbänken i uppåt en minut gjorde det hela onödigt spännande.
- Uppvaknandet. Michelle Holgersson har sett lite blek ut i sina avslut den senaste tiden. Men hennes tre baljor från vänsterkanten i den andra halvleken var med ackuratess!

