Handbollsligan återstartar efter VM med en toppmatch när de regerande svenska mästarna Skara HF kommer på besök till Eriksdalshallen.
– Det ska bli kul. Skara är en motståndare som gillar att spela fysiskt och driva upp ett bra tempo. Nyckeln för oss blir försvarsspelet, säger Skurus Hanna Lundvall.
- Se hela intervjun med Hanna i spelaren nedan.
Senast lagen möttes var i våras där Skara gick segrande ur den jämna SM-kvartsfinalserien med 3–0 i matcher. Västgötalaget tippas av många handbollsexperterna att ta hem SM-guldet även den här säsongen. Laget ligger just nu på tredje plats i tabellen, två poäng före Skuru.
På Skaras hemsida uttalar sig tränaren Rasmus Overby inför matchen:
– Skuru håller hög klass och tillhör absolut topp fyra-lagen i ligan. Men vi satsar förstås på seger.
I vanlig ordning är det vindsnabba Melanie Felber som ligger i topp i Skaras interna skytteliga. Vänstersexan har landat hemma i Skara igen efter VM-äventyret med det Schweiziska landslaget.
Skara favoriter
Däremot har Skaras stjärna på 9-meter Aldis Heimisdottir flyttat hem till Island för att bli mamma. I hennes ställe har Daphpe Luchiers rekryterats. Den nederländska 9-metersspelaren debuterar förmodligen mot Skuru i onsdagens match.
I övrigt kommer vi till stora delar känna igen det lag som tog hem SM-guldet i våras. Gästerna får såklart ses som stora favoriter i onsdagskvällens match
– Men vi kommer att bjuda upp till kamp, säger Hanna Lundvall.
Matchstart onsdag 19:00 i Eriksdalshallen.
Matchbiljetter: https://zippertic.app.link/skuru-ik-skara-hf-Skuru
Foto: Harald Weidinger

