Under säsongen 2024/25 har F16 (födda 2008/09) deltagit i handbollsförbundets tävling Bäst i Öst. Laget hade via gruppspel tagit sig till topp 4 och en semifinalplats. Semifinalen och finalen spelades helgen 13–14 april i Tyresö och efter två raka segrar stod Skuru som slutsegrare!
AIK stod för motståndet i semifinalen och var ett lag som Skuru inte stött på så många gånger under säsongen. Matchen började trögt och det blev en målsnål första halvlek med ett slarvigt Skuru i som inte fick ordning på omställningsspelet. Men Anders Skogängs lag var ändå i förarsätet i paus med 11–7.
Men i den andra halvleken blev det betydligt bättre. Med ett stabilt försvarsspel kom omställningsspelet i gång på allvar och det blev till slut en stabil seger med 24–16.

Bredden och farten avgjorde
I finalen väntade Huddinge som Skuru lärt känna ganska bra under säsongen. Försvaret stod bra bakåt men med lite för dålig skärpa i avsluten och de sista passningarna så höll sig matchen jämn under de inledande 10 minuterna. Men tre snabba mål från 4–4 till 7–4 tvingade Huddinge till en timeout. Den blev dock till Skurus fördel och följdes upp med ytterligare tre snabba mål. Resultattavlan i halvtid visade på 14–8 till Skuru.
Efter paus lossnade omställningsspelet ordentligt och periodvis mycket fina passningssekvenser från samtliga spelare tröttade ut Huddinge. Tjejerna hittade bättre lösningar på Huddinges höga försvar och rörelserna utan boll skapade ytor för fina lägen både centralt och för kantspelarna. Bredden och farten i Skurus lag var det som avgjorde och slutsiffrorna kunde skrivas till hela 30–14.

”Kul att avsluta säsongen med guld”
Det blev guld och titeln Bäst i stan. Laget fick därmed avsluta säsongen på ett mycket fint sätt.
– Semifinalen och finalen var rätt lika varandra. Vi hade ett bra samarbete och vi tog rätt beslut ofta. Men vi var lite onödigt slarviga och fick inte riktigt utdelning på allt vi gjorde, trots att vi ville mycket, sammanfattade vänstersexan Enya Furusäter helgen.
– Vi vann på att vi kämpade hela matchen, att alla ville bidra och att vi verkligen ville göra jobbet. Att få avsluta säsongen med guld känns riktigt kul, fortsatte Enya.
Foto toppbild: Michael Göthe