På lördag 14 juni smäller det – Eken Cup 2025 drar i gång och som vanligt är de tre dagarna på Gubbängsfältet startskottet på sommarlovet för tusentals handbollsspelare och deras familjer. För många är det sommarens stora höjdpunkt och ingen klubb ställer upp starkare än Skuru.
Med hela 50 anmälda lag slår Skuru rekord – igen!
Eken cup spelas traditionsenligt på Gubbängsfältet. Fältet fylls av liv och rörelse när tusentals spelare intar gräs- och konstgräsplanerna. Oavsett om solen skiner eller regnet faller är stämningen alltid lika magisk.
För skuruspelarna, ledare och supportrar är Eken Cup en tradition som betyder mycket – glädje, gemenskap och massor av handboll. Från de allra yngsta som spelar sin allra första turnering, till de mer rutinerade lagen som jagar pokaler – alla är en del av Skurus stora gröna familj.
Förutom spelarna har Skuru även flera domare på plats som representerar föreningen på bästa sätt. Och som alltid samlas lagen kring föreningens klubbtält, hjärtat av Skurus gemenskap under helgen.
Alla ser fram emot en helg fylld av glädje, handboll och gemenskap – nu kör vi så det ryker, Skuru!
Foto toppbild: Carl Paulin

